Антоний Абашидзе

Фотография Антони Абашидзе (photo Antoniy Abashidze)

Antoniy Abashidze

  • Дата на смърт: 01.12.1942 г.
  • Годината на смъртта: 1942
  • Националност: Русия

    Биография

    Епископ на Руската Православна Църква; от 25 юни 1912 г. епископ (от 6 май 1915 г. архиепископ) Таврический и Симферопольский.

    Роден в фамильном имоти под Тифлисом; принадлежи към грузинския аристократическому рода: по отец е слязъл от първенците Абашидзе, по майчина линия той е сроден с суверенни родом Багратуни. Завършва Тифлисскую гимназия.

    През 1891 г. завършва Новоросийск университет и записани в Киев Духовна Академия.

    16 ноември 1891 г. е пострижен в манто с името Димитър; 21 ноември ръкоположен в йеродякон.

    През 1896 г. завършва КДА и бил ръкоположен за йеромонах. От 16 август 1896 г. преподавал е Свещено Писание на Тифлисской Духовна Семинария; от 1897 г. —инспектор Кутаисской ЖВ; 1898 г. — инспектор Тифлисской ЖВ; от 1900 г. е ректор на Александър мисионерска ВАШИНГТОН в сан архимандрит.

    23 април 1902 г. е хиротонисан в епископски Алавердского, викарий на Мцхето-Карталинской епархия.

    От 4 ноември 1903 г. — епископ Гурийско-Мингрельский; с 16 юни 1905 г. — епископ Балтский, викарий на Подольской епархия; от 20 януари 1906 г. — епископ Туркестанский и Ташкентский; от 25 юни 1912 г. — епископ Таврический и Симферопольский; от 6 май 1915 г. — архиепископ.

    През 1919 г. в Катедралата в Градини Кавказ е избранчленом Временно висше църковно управление на юго-изток на Русия (вж. в статията на Руската православна църква в чужбина).

    С 14 септември 1921 г. пребывал на мира; живее в Топловском манастир в Феодосийском страната.

    11 април 1923 г. е арестуван и изпратен от Крим органи, ХЕПАТИТ и се установява в Китаевской киев пустинята Киев Pechersk Лавра.

    През 1928 г. е пострижен в голяма схиму с името на Антоний — в чест на Антония Печерского.

    През 1933 г. е арестуван и осъден на 5 години затвор условно; живее в частен апартамент на Козловской улица, близо до Киев Pechersk Лавра.

    Извършил тайните служби и да бъде ръкоположен; почитан духовен глава на киевската група катакомбной на църквата. Според някои съобщения, е организатор на Грузинската катакомбной на църквата и я е первоиерархом от 1926 г. до смъртта.

    През 1937 г. е извършил тайно отпевание екзарх Украйна митрополит на Киев Константин (Радка), замученного в затвора, чиято гробница впоследствие е била инсталирана на Лукьяновском гробище.

    След откриването на Лаврите на 27 септември 1941 г., переселился там, завършвайки на къщата на бившия блюстителя на вашите Ближни пещери,където за него е възстановен малък хпам.