Иван Бурцов

Снимка Иван Бурцов (photo Nansen Burtsov)

Petranka Burtsov

  • Дата на раждане: 04.12.1795 г.
  • Възраст: 33 г.
  • Дата на смърт: 23.07.1829 г.
  • Националност: Русия

Биография

Участник Отечеств, войната от 1812, загран. туризъм рус. армията 1813 -14. Примыкал към умерено крило южните тях. Емануил. революц. общества «Съюз за спасение» и «Съюзът на държава на благоденствието» (1817-21). След това се оттегля от участие в революц. движението. Привлекался по делото decembrists и 6 мес. беше в ареста. Върнати на служба ком-ри пех. полк. През 1827 е преведен на Кавказ; участва в рус.-иран. (1826-28) и рус.-обиколка. (1828-29) войни, с воен. дал и лична смелост. Отличава при обсадата на Карса и Ахалкалака. Смъртно ранен в битка при dv Харт (под Байбуртом).

От благородници, Рязанска губерния (имоти: vs Голямо или Пронск, dv Соха Pronsky окръг). Отгледан в Московския университет благородната къща за гости. Вписан в служба на с 1802, участник в Отечествената война от 1812 и чуждестранни туризъм, офицер в армията — 30.7.1812, определени в квартирмейстерскую част — 6.2.1813, прикомандирован към корпуса на П. А. Толстой, за разлика в чужбина кампаниите на 1813-1814 (Дрезден, Donau, Кайтице, Plauen, Хамбург) се прехвърлят в Охраната на генералния щаб и е награден с орден Владимира 4 супени с лък — 1.8.1814, подпоручик — 6.3.1816, поручик — 12.8.1817, щаб-капитан — 30.8.1818, преведен в лейб-гвардията на Московския полк с назначаването на адъютантом до началник на щаба на 2 армия П. С. Киселеву — 12.3.1819, капитан — 10.12.1819, назначен за се състои за специални поръчения при П. С. Киселеве — 7.3.1822, полковник — 28.7.1822, с превод на квартирмейстерскую част, действително да остана при Главния апартамент 2 армия, насочвайки) Kiselyov и заведуя учебен батальон; командир на пехотен Украински полк — 19.3.1824.

Член преддекабристской организация «Свещена artel». Съюз на спасението (фев.—март 1817), член на Местното съвет на Съюза на държава на благоденствието (член Тульчинской правителствата, депутатът от нея в Москва през 1821).

Заповед за арест — 19.12.1825, 25.12 ползвана от м. Гранова, където стоеше полк, в Тульчин за разпит при проучването на A. I. Чернышева и П. С. Киселева, 30.12 получих такса се яви в Петербург до Дибичу, пристигна там 11.1.1826, в същия ден арестованна главната гауптвахте и отведен в Петропавловскую крепост («да засадим по преценка и съдържа строго») до №8 бастион Trubetskogo, след това №10 Невской кичури.

Высочайше повелено (18.3.1826) махне от поста си, за да се сключи в 6 месеца в крепостта и изпрати и след това на услугата. Изпратено от Петропавловской крепост до дежурному генерал Главния щаб — 27.3.1826, показан изпратени от Петербург в Бобруйскую крепост — 10.4, по заповед на високата преждевременно освободен от крепостта и откъм обслужване, без лишаване от ранг — 19.7.1826 (най-високото заповед за превода Колыванский пехотен полк — 8.4.1826). Преведен на Кавказ в Тифлисский пехотен полк — 29.1.1827, в Мингрельский пехотен полк — 17.11.1827, комендант на Тавриза — октомври 1827. Участник в руско-турската война 1828 — 1829, ръководител на обсадни работи и окопите при обсадата на Карса и Ахалцыха — юни—юли 1828, назначен за командир на Херсонского гренадирския полк — 12.8.1828, награден с орден Георги 4 супени — 16.11.1828, за превземането на Ахалцыха произведен в генерал-специалности — 14.4.1829. Смъртоносно ранен в сражение с турските войски при Байбурте 19.7.1829, умрял по пътя в Трапезунд, погребан в г. Горят.

Жена (с 8.11.1822) — Анна Николаевна Казубова (Казабубо?, 1805-1836?), воспитывавшаяся в семейството Потоцких и жившая след това П. С. Kiselyov. Дъщеря — Катрин (роден след смъртта на баща си през ноември 1829), в брака Милошевич. Брат — Петър (rv 1797), офицер, участник в чужбина походи 1813-1814, излезе в оставка подпоручиком — 25.1.1816.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: