Михаил Орлов

Снимка Михаил Орлов (photo Viktor Osman)

Viktor Osman

  • Националност: Русия

    Биография

    Назначен на 13 юни 1817 началник на щаба на 4-ти пехотен корпус. През 1817 се запознах с А. В. Пушкиным, е бил член на литературно дружество «Героинята». Имам в командването на 16-та пехотную дивизия 3 юни 1820. Известна фигура декабристского движение.

    От руските благородници. Извънбрачни син на граф Фьодор Г Орлова. Легализиран в права заедно с двамата си братя след смъртта на баща си указ на Екатерина II от 27 април 1796 (но без титли). Отгледан в частния пансион на пастор Никола. 27 август 1801 е записано «студент» в Коллегию на външните работи, на военна служба се премества на 15 юли 1805 с влизане в Кавалергардский полк эстандарт-юнкер. В корнеты произведен 9 януари 1806 за разлика в битката под Аустерлицем. В 1807 сражаваха под Гутштадтом, Гейльсбергом и Фридландом и е награден с златен шпагой.

    До началото на Отечествената война от 1812 се състои поручиком в Кавалергардском рафт. Придружава генерал-адъютанта А. Д. на Nikolina в Вилна до Наполеон скоро след началото на войната, че на 2 юли е назначен стопанска постройка-адъютантом на Император Александър I. Участва в отбраната на Смоленск и в битките при Шевардине и Въпроси, тогава се е намирал в партизанском четата на генерал Vi В. Дорохова и за разлика при освобождаване на Вереи награден 16 ноември 1812 орден » Св. Георги на 4-ти кл. Сражаваха под Малоярославцем, Вязьмой и Червено, за което е получил чин ротмистра.

    През 1813 намира в «плаващи» четата и за разлика под Калишем произведен 25 март на същата година, в полковникът. След Плесвицкого примирие прикомандирован към реда на генерал Тилемана и участва при обсада и поемане на Мерзебурга и в Лейпцигском битка. През 1814 г. е в четата на генерал В. В. Орлова-Александрина, осъществявана при Шампобере, Троа, Arcy-sur-и Двете. При вземането на Париж, сключени на конвенцията с френската командването за отдаване на града съюзници, че на 2 април 1814 пожалован в генерал-специалности. След това е изпратен в Дания за уреждането на конфликта между Норвегия и Швеция, в 1815 участвали във втората кампания във Франция.

    Назначен на 13 юни 1817 началник на щаба на 4-ти пехотен корпус. През 1817 се запознах с А. В. Пушкиным, е бил член на литературно дружество «Героинята». Имам в командването на 16-та пехотную дивизия 3 юни 1820. Известна фигура декабристского движение. Един от основателите на преддекабристской на организацията «Орден на руски рицари», разработва широка програма за либерални реформи (конституция, правила крепостничества, съдебни заседатели, свобода на печата), съчетани в английски стил с власт на аристокрацията и зараждащата се буржоазия. Ръководил Кишиневской данните тайно общество.

    За Право е създаден таен надзор, а след това под предлог, че отслабването на дисциплината в споровете му е лишен от длъжност, 18 април 1823 се записва в армията. След въстанието на тях арестуван и засадена в Петропавловскую крепост. Благодарение на заступничеству на брат си — генерал-адъютанта Император Николай I А. Е. от Зоп, не са претърпели тежки санкции. Беше само отставлен от услугата, и трябва да живеят на село с. Милятино Масальского окръг, Калужка губерния под надзора на полицията. През 1831 г. му е разрешено да живея в Москва. Погребан в Новодевичьем манастир.

    Жена — Д. Н. Раевская (10 април 1797 — 22 януари 1885 г.), дъщеря на герой от Отечествената война през 1812 генерал Н. Н. Раевского.