Николай Чижов

Снимка Николай Чижов (photo Hristiqn Chyzhov)

Hristiqn Chyzhov

  • Дата на раждане: 23.03.1803 г.
  • Възраст: 45 години
  • Годината на смъртта: 1848
  • Националност: Русия

Биография

Лейтенант 2 флотского на екипажа. Роден в Петербург. Бащата — военен съветник (1812) Алексей Петрович Чижов (ум. до 1822), майка — Praskovya Матвеева, държеше в Чернском страната Тулска губерния 551 душа и малък конен ликвидация, братовчед, чичо — почетен професор в Петербург университет Дмитрий Донски Чижов.

Отгледан в Николаев в къща за гости учители Черноморски штурманского училище Марияна, записан в Черноморския флот гардемарином — 30.8.1813, учил морски науки под ръководството на учителя штурманского училище Дружинина, през 1814, 1816 и 1817 се носеше от Николаева до Очакова и Одеса, мичман — 9.2.1818, през 1818 прехвърлен в Петербург по 2 флотский екипажа и се е намирал «при бряг», в 1821 носеше под командването на F. Sp Литке към Новата Земя (с неговото име се нарича нос на Колския полуостров), лейтенант — 21.4.1824, септември 1825 служи Кронштадте.

Член на Северна дружество (1825), участник в бунта на Сенатския площад.Арестуван е 17.12.1825 в апартамента на професор Hri и поставен «особено за охрана при Петровских порта» («присылаемого при сем Hri за растителна особено на гауптвахту»).

Осъден на VIII категорията и по конфирмации 10.7.1826 осъден на линка в Сибир на селище вечно, срока на намалена до 20 години — 22.8.1826. Изпратен в Олекминск Якут област — 29.7.1826 (поличби: rising 2 фута 8 1/2 инч, «лицето на бел, очи сини, носът-голям, прав, на веждите, на косата и бакенбарды светлорусые, брада бреет на ръцете му има петна от прививания волска кожа шарка»), пристигнали там през септември, на молбата му през 1832 г. за превода Якутскпоследовала най-високата резолюция: «да Превежда на друго място, но не в Yakutsk», след което по заповед на генерал-губернатора А. В. Лавинского прехвърлени към Александър винокуренный завод Иркутска губерния, доставен — 25.1.1833, в същата година е прехвърлен в с. Моты Жилкинской общината Иркутск име. По молба на майка му е позволено да се запишат в средно в един от Сибирските линейни батальона, вписани в 14 батальон 4 бригада 29 пехотна дивизия (Д) — 16.9.1833, преведен е на 1 батальон в Организациите — 25.11.1833, унтер-офицер — 15.6.1837, ensign — 15.2.1840, назначен за помощник началник на храна на четата при щабквартирата на Сибирски корпус — 6.9.1840, уволнен в четири-месечен почивка в Тульскую губернию — 12.6.1842, уволнен от служба — 26.2.1843 с резолюция живеят в с. Покровском Чернского окръг Тулска губерния, е разрешено да живеят в с. Троицком Орловска губерния и в други провинции, където има имоти». Горчаковой, коими той управлява, с опазването на таен надзор.

Умира еднократния. Пише и публикува поезия.

Братя (1826): Петър, служител на 6 карабинерного полк; Павел, ensign в свите по квартирмейстерской част, Дмитрий, Михаил — през 1826 учили в Тула Александровском аристократична военно училище.