• Националност: САЩ
  • Ръст: 168 см
  • Тегло: 59 кг

Биография

Спечели 7 състезания серия ‘WTA Tour’ сингъл, достигнал най-високата за себе си позиция в световната ранглиста и се превърна в 6-ата ракета в света 8 април 1996 г., когато достигна до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия 1996 (Australian Open). Рубин също е била 9-та ракета на света тестови състезания, спечелвайки Откритото първенство на Австралия в двойка с Аранчей Санчес-Викарио (Arantxa Sánchez Vicario), на известната испанска теннисисткой.

Чанда Рубин е родена на 18 февруари 1976 г. в град Лафайет, щата Луизиана (Lafayette, Louisiana). Ръст състезателки – 168 см, тегло 59 кг, работна ръка – десен удар от ляво – с две ръце. В един професионалист от август 1991 г., размера на наградния фонд — 4 469 990 долара. Рубин се превърна в третата афроамериканкой ерата на Откритите първенства, попавшей в челната десятка на най-добрите тенисистки в света след Зины Харисън (Zina Garrison) и Лори Макнийл (Svetoslav McNeil).

Рубин достигна до четвъртфиналите на Откритото първенство на Франция (French Open) през 1995, 2000 и 2003 г. през 1995 г. е на път на четвъртфиналите той победи легендарна чехия теннисистку Яну Новотна (Jana Novotná). Освен това,

през 1995 година във втория кръг на Уимбълдън (Wimbledon) Рубин спечели победа над канадската спортист Патрисией Хи-Буле (Patricia Hy-Boulais). Този мач влезе в историята на тениса като длиннейший по геймам. Той продължи 58 геймов и отне 3 часа и 45 минути.

През 1996 година тя излезе в полуфинала на откритото първенство на Австралия (Australian Open), италианци Габриэлу Сабатини (Gabriela Sabatini) в четвъртия кръг и Аранчу Санчес Викарио в четвъртфиналите. И отново мач с продължителност от 48 геймов, сыгранный в четвъртфинала, се превърна в най-дълъг мач при жените на Откритото първенство на Австралия.

В полуфиналите на Чанда Рубин губи Моника Селеш (Monica Seles) 6-7, 6-

1, 7-5, въпреки, че фаворит 5-2 в третия сет. Рубин се изкачи до 6-о място в световната ранглиста, след като излезе на финала на Мастърс в Маями 1996 г., но губи, уви, известния немски Щефи Граф (Steffi Graf).

Рубин спечели и други топ играчи, включително Линдзи Девенпорт (Линдзи Дейвънпорт), Жюстин Енен (Justine Henin), Амели Моресмо (Amélie Mauresmo) и Серена Уилямс (Serena Williams). Нейната победа над Уилямс през 2002 г. на четвъртфиналите в Лос Анджелис (Los Angeles) прекъсна победната серия на Серена от 21 мача.

През 2003 г. Рубин получи покана от ‘Хонг Конг Tennis Patrons’ Association’ да играе в женския турнир Хонг

Конг Ladies Chellenge 2003 г., но загуби на финала на своята соотечественнице, бивша югославска теннисистке Моника Селеш.

Рубин получи wild card за Откритото първенство на САЩ (U. S. Open) през 2006 година, но въпреки това Чанда загуби в първия кръг на 9-та ракета, за да посвети на света чешке Никол Вайдишовой (Nicole Vaidišová). Оттогава Рубин се е борила със своите травми и прекъсна кариерата си.

От 1995 г., Рубин спечели множество награди, включително отличия ‘Спортист на годината» от списание «Tennis» и Асоциация по тенис на Съединените Щати (United States Tennis Association) и награда ‘Family Circle Player Who Makes a Difference Award’ през 2002 и ‘USTA Service Bowl Award’ 2003.