• Националност: Испания
  • Оригинално име: Даниел Педроса Рамаль
  • Original name: Даниел Pedrosa Vera

Биография

За първи път Педроса взе участие в състезание на 9 години; малък турнир Spanish Minibike Първенство всяка година събира хиляди състезатели от всички възрасти, от всички краища на страната. Само за няколко състезания Дани се превърна в един от лидерите, а след победата на един от етапите излезе на 2-та позиция, на която и да завърши турнира.

Дани Педроса (Дани Pedrosa, пълно име – Даниел Pedrosa Vera) е роден през 1985-та година в град Сабадель, Каталуния, Испания (Тераса, Каталуния, Испания). Любов, за мотоциклети събудих в едно момче твърде рано – на 4 г., когато родителите, шеговито, дадоха му мотоциклет ‘Italjet 50’, към който прикрутили колелата от двете страни, за да се Дани не може да падне. По цял ден той прекарва на улицата, а до 6 години вече гордо казва, че иска да бъде мотогонщиком, когато порасне. На 6-ти рожден ден баща му подари мини реплика на мотоциклета ‘Kawasaki’, в която той соревновался с приятели.

На следващата година младият състезател отново взе участие в турнира, но не е успял да по

вторить резултат, след като завърши на 3-то място заради проблеми със здравето.

През 2001 г., спортист взел участие в Movistar Актива Cup — турнир, призова да се разкрие талантливи състезанията с мотоциклети, за да участват в по-големи международни първенства. Не е в турнира за състезател, способен да устои на Педроса. 1-во място остана точно до него, но още по-важно, той има възможност да участва в Световния шампионат (World Championship) в клас мотоциклети с обем на двигателя до 125 кубически сантиметра.

Под ръководството на Алберт Пуига (Albert Puig) състезател два пъти е заемал призови места в състезания. В следващия сезон той подобри своя резултат, който печели няколко състезания и завършвайки шампионата на 3-то място. През 2003-та година, Дани стана победител в шампионата, побеждавайки всички фаворитите на състезанието. Той стана най-младият победител в шампионата за цялата история на неговото провеждане.

След само една седмица след победата той инцидент и счупи двете колена.

Няколко месеца

при един спортист е преминал на възстановяване след травма, но за края на кариерата на Дани и не мислех, напротив, веднага след като се възстанови, той се премества в по-висок клас мотоциклети – 250 кубически сантиметра.

Първата надпревара, която се проведе в Южна Африка (South Africa), свърши за Педроса победата. А в Световния шампионат състезател веднага се превърна в един от основните фаворити; така, в първия сезон той е 13 пъти е влизал в челната тройка и 7 пъти първата пересекал финалната линия.

Той повтори резултат през следващия сезон, отново става шампион в клас до 250 сантиметра.

През 2006-та година състезател е преминал в най-престижния клас състезания – MotoGP. Екипът на ‘Репсол Хонда’ подписа договор със спортист, но специалистите се съмнява, че Дани може да покаже достоен резултат. Факт е, че на мотоциклета, използван за състезания от MotoGP, много по-тежки от обичайните, а и самият Педроса никога не е имал добри физически показатели: ръст от 158 сантим

етров, а тежи спортист общо 51 кг.

Въпреки това очакванията не се оправдаха – в първата надпревара мотогонщик стигна до финала на 2-та позиция, а няколко месеца по-късно, по време на Chinese Grand Prix той стана победител.

В продължение На няколко години състезател смята за фаворит, но нито веднъж той не е възкръснал над 2-та позиция във финалния тест. Травма в много отношения, тормозили го професионален

• Ръст: повече от 10 пъти той вылетал с мотоциклет, а след това е бил принуден да си възвърне загубените позиции на следващите етапи.

Не веднъж гонщику предлагали да слезе в клас, за да стане шампион, но той всеки път отхвърли тези оферти, са доволни от 3-та и 4-та позиция.

През 2011-та година Дани Педроса показва добри успехи, и анализаторите са съгласни, че той може накрая да стане шампион. Интересен факт е, че преди началото на сезона Дани взе си стая ’26’ — точно под него той спечели първото състезание. Може би той отново ще му донесе победа?