• Ръст: 185 см
  • Тегло: 103 кг

Биография

В спорта Klima дойде в една епоха, в която сега спортист обяви ветеран и се опитват да изпратите «мир’, освобождавайки пътя на младите. За щастие, през 50 — 60-те години в нашия спорт се ръководи от принципа на спорта, а не на възрастови, предимство са тези, които в момента по-силни, а не по-млад.

Беларус ‘линия’ в хвърляне на чук продължи Irina Klima. И не просто продължава. Ако Майкъл Кривоносов стана носител на сребърен олимпийски медали, а Василий Руденков — златен, Klima успя да завладее и тази и другата. И при това го е спортна съдбата се разви доста странно. Щастлив, може би, но ето лека му не може да се нарича. В спорта Klima дойде в една епоха, в която сега спортист обяви ветеран и се опитват да изпратите «мир’, освобождавайки пътя на младите. За щастие, през 50 — 60-те години в нашия спорт се ръководи от принципа на спорта, а не на възрастови, предимство са тези, които в момента по-силни, а не по-млад. В противен случай не би да попаднат Климу в националния отбор, не са наблюдавани му (и нашата лека атлетика) олимпийските медали.

За първи път медалист на шампионата на СССР Klim се превърна в …30 години. Кривоносов на 25 години е вече шампион на Европа, а в 27 олимпийски медалист. Но всичко, което правеше Klima, беше твърдо и принципно. Достигайки някаква граница, той стоеше на нея старателно, докато се подготвя стъпка по-нататък. Това разбраха и оцениха треньори на националния отбор. В шампионата на СССР, 1964 г Klima зае едва 6-то място, губейки победителя от около пет метра. И все пак, усещане за сила, Клима, му дадоха шанс и на Irina този шанс, не се губи. В последните квалификации за състезания той постави рекорд на страната и се качи на Игри в Токио. И там той постави рекорд КАВГИ, но в същото време този резултат е и олимпийски рекорд. Така разнасях известныйРомуальд Klima от беларуския град Витебска стана олимпийски шампион. А ето шампионат на СССР, за първи път той спечели само две години по-късно. През тази година Klima направи златен чифт, печели още и на европейското първенство. В следващите години Klima още три пъти шампион на СССР, последния път, когато той е вече на 38 години, е сребърен медалист на Олимпиадата през 1968 г. и на европейското първенство 1969 г., си е поставил 10 на рекордите на СССР-само с един по-малко, отколкото е шампион сред рекордсменов М. Кривоносов.