• Гражданство: Чили
  • Оригинално име: Клаудио Андрес Браво Муньес
  • Original name: Claudio Andres Bravo Munoz

Биография

Чилийски футболист, вратар на английския клуб на «Манчестър Сити». Капитан на националния отбор на Чили.

Футбол Клаудио Браво доведе баща, това е училище чилийски «Коло-Коло». В професионалния футбол дебютира през 2002 година. Дебют до голяма степен стана възможна благодарение на нараняване на Едуардо Лобоса. През 2003 г. Браво самият е ранен, въпреки това по-късно може да се превърне в ключов вратаря на своя отбор, още повече, че Лобос вече напуска «вождове».

След победа в Апертуре 2006 чилиец премина в испанския «Реал Sociedad».

«Real Sociedad»

През сезон 2006/07 Браво подписа петгодишен договор с испанския «Реал Сосьедадом». Той стана най-младият вратар Примери.

На 14 февруари 2010 г. Браво вкара първия гол в кариерата си, соштрафного удар, в мач срещу «Химнастика». Обаче скоро след това чилиец е получил тежка травма в коляното, заради която пропусна останалата част от сезона.

През сезон 2012/2013 Клаудио Браво е помогнал на отбора да заемат 4 място в шампионата, което даде право на него и на екипа му да играе в шампионската Лига и в бъдеще сезон.

«Барселона»

25 юни 2014 г. Клаудио Браво подписа договор с друг испански клуб — «Барселона». Споразумение с чили и голкипером е проектирана за четири години, сумата на трансфера се оценява на 12 милиарда евро. Вратарят получи в отбора на 13-ти номер.

Дебютира на каталунския клуб в официални мачове на 24 август 2014 г. в мач от 1-ия кръг Примери срещу «Елче». В този мач на «Барселона» победи с резултат 3:0.

4 октомври 2014 г. Клаудио Браво е поставил нов рекорд за старта в шампионата на Испания за продължителността на «сухата» серия. Предишният рекорд принадлежеше на бивш рестарт на «Барселона» Педро Марие Артоле, който през сезон 1977/78 запази врата сухи в продължение на 6 мача на националното първенство и 20 минути седми игри. Браво, надмина това постижение на 21-ата минута, 7 турне Примери в игра срещу «km от центъра Вальекано». Още в следващия мач срещу «Эйбара» чилийски вратар подобри своята «сухата» серия и довел я до 8 мача.

Браво е основният вратар на отбора само в мача Примери, докато в Купата на Испания и шампионската Лига порта «Барселона» гоце Марк-Андре Тер Стеген. 20 август 2016 година прекарва последния си мач в състава на «catalonians» против «Бетиса», в който неговият отбор спечели с резултат 6:2.

«Манчестър Сити»

26 август 2016 г. Клаудио Браво е преместен в английски клуб от «Барселона» за €18 милиона + €2 млн. под формата на бонуси, с подписването на договор за срок от четири години. В първия си мач за «гражданите» срещу «Манчестър Юнайтед» Браво пропусна 1 гол, а «Манчестър Сити» спечели с 2:1.