• Възраст: 35 години
  • Място на раждане: Мелбърн, Австралия
  • Гражданство: Австралия

Биография

Победителят от Гран при на 2006 и Welsh Open 2007. Робъртсън е първият австралийски, одержавший победа в рейтинговите турнири, а също и единственият снукерист, който спечели две рейтингови турнира главната турне през сезон 2006/2007.

Кариера

Нийл Робъртсън стана включат снукером още в детството, тъй като баща му е бил ръководител на снукерного зала в Риндвуде. На 14-годишна възраст той прави първия си сенчури, а на 17 години се стигна до третия сертификат кръг на световното първенство.

През юли 2003 г. Робъртсън спечели младши световното първенство за играчи до 21 години рязане в Нова Зеландия. Благодарение на тази победа, той получи уайлд четец за участие в мейн кръг на WPBSA. През 2003 година той спечели квалификацията за получаване на wild card за турнира Мастърс 2004, италианци Джими Вайта с резултат 6-2.

През сезон 2004/2005 той влезе в топ 32. През сезона той успя да излезе в последователни финални етап шест от осемте турнира, при това че във всеки един от т

урниров той трябваше да играе поне 2 квалификационни мача. На световното първенство през 2005 г. Робъртсън излезе на финалната фаза на състезанието, но в първия кръг той загуби от Стивън Хендри с резултат 10-7. През март 2005 г. Робъртсън и неговият сънародник Квинтен Hann излезе в четвъртфиналите на турнира European Open в Малта, което е първо подобно постижение в историята на рейтинговите турнири в Австралия.

През сезон 2005/2006 Робъртсън продължи да напредва, и в края на сезона влезе в топ 16. На Шампионата на обединеното кралство той достигна до четвъртфиналите, където загуби от Деян Цзюньхуэй. На световното първенство през 2006 той също така достигна до четвъртфиналите, където се срещна с Греъм Доттом. В хода на мача той загуби 12-8, но печели четири прозорец подред, направила дори на сметка, но в крайна сметка загуби решителния фрейм и целия мач с резултат 13-12.

Сезон 2006/2007 година стана най-добрият в кариерата си Нийл Робертсън. В Гран при На 2006 г. той зае първо място в своята група, като губи само един мач, и излезе на четвъртфиналите, където победи Рони о ‘ Съливан с резултат 5-1. Така той излезе в полуфинала, превръщайки се в четвъртият австралия, съществуващи данни до по-висок етап в рейтинговата турнира. В полуфинала той се срещна с Алън Макманусом, който победи с резултат 6-2. В последната си съперник стана Джейми се Справи, които Робъртсън е достатъчно комфортно победи с резултат 9-5 и печели първата си рейтинговый турнир.

Следващият голям успех на него дойде вече съвсем скоро — на турнира на Welsh Open 2007. В четвертьфиналетурнира той победи Рони о ‘ Съливан с резултат 5-4, в полу — Стив Дейвис с резултат 6-3. На финала Робъртсън се срещна с Андрю Хиггинсоном. След първата сесия той водеше 6-2, а след това загуби 6 рамки подред, но е в състояние да се съберем и в крайна сметка спечели мача с резултат 9-8.

В същата година той достигна до втория кръг на световното първенство, където загуби от Рони о ‘ Салливану 13-10.

Сезон 2007/2008 Робъртсън започна неуспешно, вече е в ранен етап на выбыв от първите три места на рейтинговите състезания, както и на турнира Мастърс къп и Купата на Малта. На турнира Northern Ireland Trophy той успя да стигне до четвъртфиналите, италианци Джейми Коупа и Айена МакКаллока.

На световното първенство през 2008 година той достигна до втория кръг на финалната фаза, където загуби от Стивън Магуайру 13-7.