• Гражданство: Литва
  • Ръст: 172 см
  • Тегло: 64 кг

Биография

През своите 16 години Ruta Мейлутите е считан за един от най-добрите пловчих на света – в прасенце момичета вече са олимпийское злато, монетата други престижни първенства, както и на редица очукан на гинес за най-различни нива (включително и една световна).

Родена Ruta в Каунас, Литва (Kaunas, Lithuania). Когато момичето било само на 4, а майка й е убита в автомобилна катастрофа. Самата Ruta майка му почти не помни, обаче роднини и познати твърдят, че спортните таланти, е наследил именно от майка си.

Плува Мейлутите започна в 7; 13 тя се премества от Каунас в Плимут (Plymouth), към баща си и братята си.

През 2010-та Ruta счупи първия си рекорд на национално ниво – на дистанции на 50 и 100 метра бруст.

През 2011-та година в младежки фестивал European Youth Summer Олимпийски Фестивал Мейлутите взе злато по плуване на 100 м бруст, сребърен на плуване на 50 метра свободен стил и бронз в плуване на 100 метра свободен стил.

През 2012-та Мейлутите включени в състава на литва в олимпийския отбор; спортистка се превърна в най-младия литовската пловчихой, някога удостаивавшейся подобна чест

. В първия плуване на 100 м бруст Мейлутите дойдоха на първата, като едновременно счупи пореден литовски национален рекорд. Първа Ruta се оказа в полуфинала; тази победа той спечели, счупи своя собствен национален рекорд и рекорд в Европа. На финала Мейлутите излезе и блестящо, спечели златен медал. Ruta се превърна в най-младата спортистка на литва, някога е получавала олимпийское злато (към онзи момент е била само на 15 години), и първата литовска пловчихой да спечели каквато и да е олимпийски медал.

Ruta също е участвал в заплывах на 50 и 100 метра свободен стил; в първата дистанция нея и успя да постави нов рекорд на национално ниво, но по-далеч от полуфиналите Мейлутите не се предава.

На световното Първенство по плуване в къса вода (FINA World Swimming Championships) в Истанбул (Is

tanbul) Мейлутите е действал в четири категории – 50 и 100 метра бруст, 100 метра свободен стил и 100 метра комплексен стил. В първия плуване на 50 метра бруст Ruta е класирана на първо място (между другото побеждавайки рекорда на Литва, което е рекорд за Европа и рекорд на шампионата). На първо място Мейлутите спечели и в полуфинала, се подобрява собствените си рекорди; победа на финала и е придружено от три побитыми класация и донесе Руте златен медал.

В заплывах на 100 метра свободен стил Мейлутите показаха резултатите от няколко по-скромни – в първия плуване тя се оказа само една пета (макар национален рекорд при него и избухнала). В полуфиналите Ruta да участват не стана – състезание почти съвпада по време с финал на 50 метра бруст. В заплывах на 100 метра комплексен стил Ruta зае първото плуване, полуфиналите и финала на соответствен

но второ, трето и второ място; до сребърен медал в който вече веднъж прилагался три пъти ненадминат рекорд на страната. Най-накрая, в заплывах на 100 метра бруст Мейлутите спечели още един златен медал. Общо за първенство Ruta е избухнала 9 национални рекорда, 4 рекорд в Европа и 4 рекорд на шампионата.

През 2013-та Ruta отиде на световното Първенство по водни спортове в Барселона (Barcelona, Spain); тук тя участва в 4 дисциплини – 50 и 100 метра бруст и на 50 и 100 метра свободен стил. 29 юли 2013-ти Мейлутите дойде първата по плуване на 100 метра и счупи рекорд на света в полуфиналите на една и съща дисциплина. На финала Ruta излезе традиционно брилянтно, като се класира на първо място. Интересното е, че фиксираният Мейлутите световен рекорд стана първият световен рекорд, определени от литва спортист от времето на разпадането на СССР.