• Възраст: 29 години
  • Място на раждане: Хеппенхайм, Германия
  • Националност: Германия

Биография

До Себастьяну Феттелю чудесно епитет «най -«. Той е най-младият пилот, спечелил Гран при «Формулы1». Най-младият тест пилот на BMW. Въпреки това не губят увереност, че всички постижения, y Фетел тепърва предстои. В края на краищата той е само на 22 години.

Кариера автогонщика Фетел започва през 1995 година. В първенството за юноши на състезателни в Монако Себастиан Фетел спечели първото място. През 2003 той печели шампионата на «Германската Формула БМВ».

През 2005 г., Себастиан Фетел се превърна в «новобранец на годината» и Евросерии «Формула 3» (тогава тя работи за «ASL Mucke Motosport»). Млад пилот завърши сезона на пето място, но не трябва да забравяме, че в това време на подиума триумфира господствовал Люис Хамилтън. През следващия сезон Себастиан вече е на второ място, и това въпреки факта, че вече на втория етап на «Формула 3», той е получил сериозни наранявания – той едва ли не беше дупка с пръст. След това несчаст

тия повод за много хора са сигурни, че пилот няма да може да продължи да първенство, но вече една седмица Фетел излезе на пистата и стигна до финала на трети. През 2007 г., Себастиан продължи речта в «на Световните серии Рено», и преди си тръгнеш в «Формулу1» водеше в генералното класиране.

През 2007 г. в Гран при на Канада «Формулы1» един от пилотите на «BMW» е контузен и го беше решено да замени 20-годишен Себастьяном Феттелем. След това той дойде до финала на седмото, а започва с Гран при на Унгария, се превърна в постоянен пилот на отбора на «Торо Росо».

Начало «Формулы1» сезон 2008 Фетел се провали – в четири състезания той никога така и не успя да

стигнете до финала. Само в Гран при на Италия, той успя да спечели пол – това направи Себастиан Фетел най-младият носител на първа позиция в историята «Формулы1».

През 2009 г. Фетел замени в отбора на «Ред Бул» Дейвид Култхорда. Вече на първия етап в Австралия млад пилот твърде агресивно се бори за второто място с Робърт Кубицей, в резултат на което двамата пилоти са с разстояние за две обиколки преди финала. Фетел беше наказан и пътувал на 13-о титулярно място. В следващото Гран при на Малайзия той отново не успя да стигне до финала – Себастиан заглох мотор. Само в Гран при на Китай Феттелю успя да донесе ина

тя отбора от първата си победа. В Гран при на Монако състезател тества нов боллид с двоен конус, но дебют се оказа неуспешен — цялото състезание машина преследван от технически проблеми и в резултат на Себастиан завърши етап от отбойника. На състезанието на «Силвърстоун» Фетел за първи път в кариерата си постигна хет-трика (спечели пол, победен и управлявал най-бърза обиколка).

Шампион на «Формулы1» Микка Хакинен не се съмнява в талантите Себастиан Фетел. «Себастиан наистина може да стане шампион, заяви Хакинен. – Той, макар и много млад, но вече е много бърз. През следващите години той е длъжен да побеждава титлата».