• Възраст: 53 г.
  • Място на раждане: Kirkenes, Норвегия
  • Гражданство: Норвегия

Биография

Известният норвежки скиор, трикратен олимпийски шампион, двукратен световен шампион.

Ульванг е роден в една от най-северните градове на света — в малък Киркенесе, който се намира на 400 км северно от полярния кръг и само на 8 км от норвежки-руската граница. Вегард от млади години прави дългите ски преходи, а с напредване на възрастта се пренасят на различни приключенски пътешествия, включително изкачване на арктически върхове, пътуващи за Аляска, походи по стъпките на легендарния Фритьоф Нансен в Гренландия.

Първите успехи на световната сцена (1987-88)

Все пак това няма да му попречи да се превърне в много успешен спортист — първата си награда от световни първенства Ульванг подадена от неговия първия турнир — през 1987 г. в Оберстдорфе, където той спечели бронз в щафета 4х10 км.

На олимпийските игри в Калгари (1988)

През следващата година Вегард спечели бронз на Олимпиадата в Калгари, завършвайки на трето място в състезанието на 30 км след съветските скиори Алексей Прокуроровым и Владимир Смирновым. Също така той завърши на 4-о място в надпреварата на 50 километра, давайки занявшему 3-то място швейцарцу Анди Грюненфельдеру повече от 30 секунди.

На върха на спортната си кариера (1989-93)

През 1989 г. Ульванг спечели 50-километровую състезанието в известния Ски фестивала в Сочи, а през 1991 и 1992 година успя да повтори успеха си, превръщайки се в последният към днешна дата трехкратным носител на този спортове, проводящегося от 19-ти век. През 1990 г. само на победа на великия шведа Гунде Свана не е позволено Ульвангу спечели това състезание 4 пъти подред, което не можеше никой вече повече от 80 години — от времето на прочутия но

рвежца Торлейфа Хауга, три пъти олимпийски шампион и шестикратного победител на 50-км състезание в Сочи в 1918-24 години.

През 1989 г. с » на световното първенство в Лахти Ульванг донесе 2 индивидуални награди — сребро в състезанието на 30 км (първи стана Владимир Смирнов) и бронз на разстояние 15 км. През 1991 г. Ульванг за първи път стана шампион на италия, Вал ди Фиемме Вегард победи в състава на щафетно четворка (заедно с Ойвиндом Сканесом, Терье Лангли и Бьорном Дейли). Норвежците изпревари станали втори на шведите почти на 2 минути.

На олимпийските игри в Альбервилле (1992)

През 1992 г. на Олимпиадата в Альбервилле Вегард Ульванг се превърна в един от най-добрите спортисти на XVI зимни Игри, след като успя да спечели 3 златни медала.

10 февруари 1992 година Ульванг триумфира в първото състезание на Олимпийските игри в разстояние от 30 км класически стил, на 46 секунди, изпреварвайки своя съотборник Бьорн Дейли и на повече от минута на третия претендент, друг норвежки Терье Лангли.

След 3 дни Вегард приоритет, вече са в надпреварата на 10 километра класически стил, изпреварвайки с повече от 20 секунди на италианеца Марко Альбарелло и шведа Кристера Майбака. След това Вегард е бил считан за главен фаворит и в състезанието на прокуратурата по системата Гундерсена на 15 км свободен стил, където се спазват на резултатите от състезанието на 10 км класически. Обаче свободен стил никога не е бил «коньком» Ульванга и той показа само 13-та, «чистото» време в тази дистанция, но солиден хендикап той все още заемат 2-ро място след Бьорном Дейли, който с

овершил впечатляващ идиот с 4-о място след състезанието на 10 км и спечели състезанието преследване почти минутен превъзходство. Ульванг също е принуден яростно се борят на финала с итальянцем Джорджо Ванцетта (бъдещия олимпийски шампион в щафета), Марко Альбарелло и известен шведом Торгни Могреном, безпилотни 2-та «чистото» време в състезанието преследване.

18 февруари норвежката эстафетная екип (Терье Лангли, Ульванг, Кристен Шьелдал и Бьорн Дейли) уверено спечели в щафета, почти на минута и половина пред италианците.

В края на 1992 г. Вегард Ульванг беше избран за най-добър спортист на годината в Норвегия.

Последна злато в Фалуне

През февруари 1993 г. Ульванг дойде на световното първенство в шведски Фалун в ранг на един от главните фаворити. В първото си състезание на 30 км Ульванг спечели сребро, но губи малко повече от 20 секунди Бьорну Дейли. На разстояние 10 км класически стил Ульвангу не бе достатъчно за победата 6,5 секунди — Вегард остана трети след Стуре Сивертсеном и Владимир Смирновым.

26 февруари отборът на Норвегия спечели в щафета 4х10 км (Сивертсен, Ульванг, Лангли и Дейли) за 10 секунди, побеждавайки отбор на Италия. Това беше последното злато за Ульванга на международната сцена.

На олимпийските игри в Lillehammer (1994)

На игрите в Норвегия трехкратному олимпийскому чемпиону Вегарду Ульвангу бе поверена на чест да се произнесе на церемонията по откриването на Олимпийски клетва от името на спортистите.

С началото на състезанието стана ясно, че Ульванг е в далеч не е толкова брилянтна форма

тъй като преди 2 години. Ульванг само веднъж успя да пробие в осемте най-добри в индивидуални състезания — той се превърна в 7-то на разстояние 10 км класически стил.

22 февруари 1994 година беше эстафетная състезание. Ульванг обичайно се появява на 2-ри «класически» етап, с приемането на щафетата от Стуре Сивертсена. След Ульванга избягал Томас Альсгорд, а в последния етап на петорно по времето олимпийски шампион Бьорн Дейли. Въпреки това отборът на Италия цялото състезание водеше отчаян борба с норвежцами и на финалната права на Бьорн Дейли и Силвио Фаунер навити заедно. В резултат на мощен спурта Фаунера Италия успя да изтръгне победа от казавшихся непобедим норвежци и да стане олимпийски шампион в щафета.

4 години по-късно в Нагано норвежците са успели да си отмъстят — Томас Альсгорд изтръгване на финала на победа от Фаунера, но в една и националния отбор на Норвегия място на изминалата Ульванга зае вече Эрлинг Йевне.

След края на спортната кариера

След края на кариерата си Ульванг посветил себе си на любимо хоби — различни пътуване по труднодоступным кътчета на планетата. Един от най-добрите приятели Ульванга му успя да съперник на ски писти Владимир Смирнов. Сприятелява Вегард и с россиянином Алексей Прокуроровым.

В сферата на бизнес Вегард е създал собствена линия спортно облекло (разбира се, с наклон на зимни спортове). Той участва и в телевизионни предавания за пътуване.

На 25 май 2006 г. Вегард Ульванг е назначен председаталем на изпълнителния съвет на комитета по ски-бягане на Международната федерация по ски.