• Възраст: 32 години
  • Място на раждане: Буенос Айрес, Аржентина
  • Националност: Аржентина Страница:

Биография

От 2004 до 2009 години на редовно привлекалась под цветовете на националния отбор. През това време Жисела проведе на 21 единствената игра (14 победи и 8 двойка (4 победи).

Започва да играе тенис на 7 години, след наблюдения на брат си Александър. Сега тренира под ръководството му; те, заедно пътуват по турнири.

Майката — Ана, баща — Эстанислао (починал).

Любимо покритие — грунд.

Притежава три кучета — Горан, Никол и Гуга.

Любими тенисисти — Пийт Сампрас и Марат Сафин.

Спортна кариера

Юниорские години

От 1998 г. свири юниорские турнири под егидата на ITF.

През 1999 г. става въпрос за четвертьфиналов на престижните Banana Bowl (второ Виржини Раззано) и «Ориндж Боул» (победен от Лурд Домингес Лино). Също така не успя да постигне добри успехи в двойка — на полуфинала на Banana Bowl, на финала на младши откритото първенство на Италия (дует Дулко / Салерни отстъпи домакини корта Винчи / Пеннетта).

През 2000 г. се стига до 1/2 на Banana Боул и младши откритото първенство на Италия, печели «Ориндж Боул». Тестови състезания достига четвъртфиналите на шампионата на Италия и на «Уимбълдън» (заедно с Roberta Винчи»); печели 3 големи юниорских турнира — в дует с Мария-Эмилией Салерни — US Open, с Анико Капрош — «Ориндж Боул» и с Мария-Хосе Аржери — Coffee Bowl.

През 2001 г. се разбива в полуфиналите в Италия и в двата редиците. На английски също достига до четвъртфиналите на Roland Garros (заедно с Анико Капрош); и печели «Уимбълдън»: турнир (заедно с Ашли Харкльроуд).

През 2002 г. печели речник на Australian Open и достига до полуфиналите на Roland Garros (и двата пъти с Анжеликой Vijaya), след което завършва юниорский етап на кариерата.

1999-2003 . Ранни години

През септември 1999 дебютира в възрастни състезания на ITF на домашния турнир в Буенос Айрес. Направо отбелязва победата над Лариссой Шраэрер (в момента № 144 в света).

Година по-късно за първи път взема титлата на ITF — първо я покорява на двойки на турнира в парагвайском Асунсион, а след това и Жисела прави победния писта в уругвайском Монтевидео, който печели и в двата редиците. Годината завършва 585-ата ракета в света, след като изигра 3 лични турнира.

През 2001 г. преминава на регулярен график — играна 11 турнира, спечелен с 4 единични състезания (включително победата в Чивитанова и Римини (и двете — Италия), след като успя да стигне до финала в двойка (също в Чивитанова (с Эдиной Галловиц)). Прави своя дебют в основата на един единствен турнир на WTA — в Маями (получи WC от организаторите). По време на сезона за първи път бие играч Top-70 — на финала на турнира в Римини повержена Петър Мандула. Година завършва на 186-то място в класацията.

През 2002 г. започва редовно да играе квалификации на състезанието на WTA и на турнири от Големия Шлем. През юли за първи път в класация попада в основата на турнир на WTA — в мароканската Казабланка. Два пъти достига до финал на ITF в един (1 победа), и 5 пъти в двойка (1 победа) и 1 път се празнува в решителен мач двойка на турнир на WTA (пак там в Казабланка). И

тогам година го прави още по стъпка в сингъл класацията — тя вече е 152-аз.

През 2003 г. за първи път достига до четвъртфиналите на състезанието на WTA (Ещорил) и се разбива в основната схема на турнира от Големия Шлем (в Париж). Печели титлата на двойки на WTA в Казабланка (заедно с Мария-Эмилией Салерни). До края на сезона става 124-ата ракета в света.

2004 . Пробив

През януари се провежда в основата на Australian Open, а след това стига до финал в Рокфорде и полуфиналите в Мидландс. Нататък се случва скок на резултатите — на четвъртфиналите в индиън уелс (по време на обыграна 12-аз ракетка на света Надежда Петрова) и 4-ия кръг в Маями се повиши в Топ 70. През втората половина на сезона, достигайки до трети кръга на Roland Garros, «Уимбълдън» в Сан Диего и Монреал, аржентина спортистка завършва годината на 33-та.

Речник на всички също е небезуспешно — година започна с 1/2 в Окланд. След това успя да спечели две състезания на ITF. През април актуализира по-високо постижение на английски, когато стигна до решаващ мач на турнира на 2-ра категория във Варшава. До края на годината се отбелязва в полуфиналите в Бали и финалите в Пекин.

2005

2005 година започва в Хобарт, където достига до финал. В бъдеще не е особено блясък, но на полуфиналите в Ещорил, Хертогенбосе и Банкок, както и на четвъртфинал в Торонто позволяват си да завърши сезона 27-ата ракета в света.

Тестови състезания достига до 1/2 в Берлин и 1/4 в Рим (и двата пъти — с Мария Vento-Кабчи). В края на година 4 пъти разбива във финали на турнири на WTA — в тандем с Мария Кириленко отстъпва на Ню Хэйвен, но ще Токио, след което първо с Синобу Асагоэ печели титлата в Банкок, а след това (в двойка с Кветой Пешке) Линц.

2006

Дойде някакъв игрова криза.

Ако на първо може да се похвали с четвертьфиналами в Богота, индиън уелс и Ещорил, а също и четвърти кръг на Roland Garros, след това втората част от сезона приключи малоприятной серия от 12 турнира, където безцеремонно е спечелил само 4 мача, като в Цюрих и Линц тя вече беше играе квалификация. Година завърши на 61-во място в класацията.

Речник Дулко достига до четвъртфиналите на Australian Open (заедно с Мария Кириленко), след това в дует с Флавией Пеннеттой печели турнира в Богота. След серия от поражения в ранните етапи достига финала в Ещорил, на четвъртфиналите в Рим, а полуфиналите в Хертогенбосе. След «Уимбълдън» се случва определен скок резултати — дует Дулко / Камерин два пъти стига до решаващ мач на турнири US Open Series, като титлата в Синсинати.

В миксте успя да пробие в четвъртфиналите на Roland Garros (с тогавашния си приятел Фернандо Гонсалесом).

2007

Годината започна по традиция — само 2 спечелени мача в 4-те турнири, но през февруари успя да стигне до финала в Патая (там е отстъпила Сибиль Баммер) и четвъртфиналите в Акапулко, след това тази мини серия повтаря в а

преле-май в Будапеща (където е взета титла) и Прага. През лятото Жисела достигна трети кръг в Лос Анджелис и печели Форест Хилс. До края на сезона се върна в Топ 40.

В двойка достигна до 1/2 Хобарт, Токио, Чарлстона и Лос Анджелис. Достигна 1/4 на Rolland Garros и Торонто, а също и четвърти кръг на US Open. Годината завършва полуфиналом в Штуттгарте и четвертьфиналом в Линц.

2008

Отново не са впечатляващо начало — само 4 спечелени мача на 7 турнири до априлската среща с националния отбор на Германия (в рамките на световната Федерация). Но след това Жиселу никой не може да победи на 9 мача подред — през това време тя спечели турнира във Фес и достигна до трети кръг в Берлин. През лятото достига четвъртфиналите в Истбурне и на третия кръг на «Уимбълдън».

Годината завършва една серия от 10 турнира, където е одержано само 2 победи. В края отново започва да играе турнири на ITF. Лош финала успя да се проясни полуфиналом в словакия, Братислава.

Сезон приключи, до отпадане на 61-во място в класация.

2009

Година на началото на Хобарт, където достигна до четвъртфиналите, след това успя да пробие в първия, на почти 9 месеца, на финала в Богота (който успешно загуби набиравшей силата на Мария Хосе Мартинес Санчес), през пролетта достигна четвъртфиналите в Монтерей и Штуттгарте. В европейските турнири от Големия Шлем успя да излезе в третия кръг (и то на «Уимбълдън» победи возвращавшуюся турне след травма Мария Шарапова). Достигна до полуфиналите в Бостаде и четвърти кръг на US Open (където е пометени от един от открития турнир Катериной Бондаренко 0-6, 0-6).

Благодарение на тези успехи, аргентинка се върна в края на сезона в топ 50.

Речник спечели титлата в Хобарт, след това достигна до финала в Богота и полуфиналите в Акапулко (всички с Флавией Пеннеттой). Заедно с Шахар Peer играе в решителен мач в индиън уелс. Малко по-късно (отново чрез комбиниране на сила с Флавией Пеннеттой) достигна финал в Щутгарт и спечели Бостад. Година приключи полуфиналом в Токио.

2010. Пробив речник

В началото На сезон достигна до четвъртфиналите в Хобарт и трети кръг на Australian Open, а след това достигна до 1/2 в Богота и 1/4 в Акапулко. През пролетта в индиън уелс и Маями Жисела достигна трети кръгове, като в Калифорния, тя отново показа своята сила и слабост едновременно. В стартовия кръг победи вернувшуюся турне на Жюстин Енен (причиняващи я първо в сезон победи в финалния мач), след което не успя да се прави нищо с Агнешкой Радваньской — като нея в цялата игра само 1 гейм.

Речник започна сезона с две четвертьфиналов в Хобарт и на Australian Open, а след това (в дует с Эдиной Галловиц) спечели титлата в Богота.

Участие в двойка състезания март американски супертурниров донесе първият осезаем успех — заедно с Флавией Пеннеттой възползва турнир в Маями (и по пътя обыграны такива силни) изтичане,

ак Льягостера Vives / Мартинес Санчес, Кириленко / Радваньска, Стъбс / Реймънд и Стосър / Петрова).

Успехи на клей започна от третия турнир — дует Пеннетта / Дулко първо взима титлата в Штуттгарте, а след това и в Рим. А в Мадрид ги спират само сестри Уилямс, и след това в решителен мач.

Централен същия старт почвата легло сезон — Roland Garros не е напълно разработена — в един, Дулко нокаутира в първия кръг на Виктория Азаренка, но отстъпва на второ Шанел Схеперс. Тестови състезания момичета спират в четвъртфиналите, губейки дуэту Хубер / Медина Гарригес.

По-късно единични турнири все повече отива на втори план, при запазване на резултати в двойката. Така на «Уимбълдън» дует Дулко/Пеннетта стига до полуфиналите, където отстъпва на една от сенсаций на турнира — английски Звонарьова/Веснина. Този успех позволява на аргентинке актуализиране на 5 юли 210 г. най-добър двойка рейтинг — от известно време тя е на 7-ми ракетка на света.

Буквално в следващата седмица аргентинка за първи път за 16.5 месеца се стига до един единствен финал в рамките на WTA. На състезания в Бостаде Дулко бие в полуфиналите на своята партньорка на двойки — Флавию Пеннетту, но отстъпва на финала на Араван Резаи от Франция — 3-6, 6-4, 4-6. Да отвърне на удара успя в същия ден — в дует с една и съща Пеннеттой е взето от 5-та двойка титлата през този сезон.

След Бостада в един последва спад на резултатите за три турнира бе спечелен от само 1 мач, но в резултатите на английски това не е особено въздействие: на две август турнири от категорията Premier 5 дует Дулко / Пеннетта и двата пъти излиза в полуфинал, като титлата на канадски събития.

US Open се състои не особено успешно — на сингъл и Жисела спира в третия кръг, на английски дует Дулко/Пеннетта в четвъртфиналите уверени отстъпва на бъдещите победительницам турнир — дуэту Кинг/Шведова; а в миксте (и също така на 1/4 финал) дуо Дулко/Cuevas губи бъдещите тях на финалната маса ще е двойка Куреши/Пешке.

Преди итоговым турнир argentino-италиански дует се празнува на финала в Пекин и взима титлата в Москва. И в интерес на турнира в Доха Флавия и Жисела не дават соперницам нито сет и усъвършенстването на следващата година титлата. За Жиселы това означава също, че за първи път от времето на Паолы Суарес аргентинка оглави двойка класацията на WTA.

Купа На Федерацията

Дебютира за националния отбор на Аржентина, през 2000 г. в групов турнир на американската квалификационна зона — три победи (всички на английски с Лаурой Монтальво) и едно поражение.

При участието на отбора на пробивалась в плейофите за Световната група през 2000 г., достига до четвъртфиналите през 2004, вылетала в областното състезание и отново да се върне в Световната група от 2006 г. до 2009 г.