Алекс Веденяпин

Снимка Алексей Веденяпин (photo Rosina Vedenyapin)

Shanko Vedenyapin

  • Дата на раждане: 02.03.1804 г.
  • Възраст: 43 г.
  • Дата на смърт: 13.03.1847 г.
  • Националност: Русия

Биография

Декабрист: от 1825 г. се състои в «Обществото на съединените славяните»; на 14 декември 1925 г. е прапорщиком. По приговору съд лишен от звания — «войници с выслугою». Служи в Кавказ от септември 1826 година. От октомври 1839 година в оставка.

От благородници Тамбовска губерния Темниковского на страната. Баща му — пенсиониран майор Василий Никитич Веденяпин (1770/71—1819), темниковский на собственика на земята; майка — Дария Михайловна Кашкарова (ум. 1815); за баща ми и брат му са 20 души. Отгледан в тамбовском аристократична училищном корпус (1813), след това в 1 кадетском корпус кадет — 20.7 1820, унтер-офицер — 6.4.1822. Издаден прапорщиком в 9 артиллерийскую екип строители 2 лека компанията — 9.4.1823, с 5.10.1824 преподава в артилерийска школа.

Член на Дружество на съединените славяните (1825).

Заповед за арест — 5.2.1826, арестуван 10.2 в Житомир,16.2 доставени от от житомир в Петербург на началната гауптвахту, в същия ден е преведен в Петропавловскую крепост («да засадим по преценка и съдържа добре»), № 12 Невской кичури.

Осъден на XI категорията, осъден на лишаване от офицери с писането на войници с выслугою, по конфирмации 10.7.1826 определена обикновен в Верхнеуральский гарнизонный батальон, където и изпратени от Петропавловской крепост — 22.7.1826, пристигна в Верхнеуральск — 10.8.1826. Въз основа на указа 22.8.1826 преведен на Кавказ по заповед на военния министър — 13.9.1826, вписани в 42 егерский полк — 31.1.1827, участник в руско-персийската и руско-турската война в 1827-1829, за разлика в битки, произведен в унтер-офицери— 16.11.1828, преведен в Тенгинский пехотен полк — 3.10.1829, «в уважение отлично старание за услуга и е напълно расстроенного на една пътуваща от военни трудове на здравето» уволнен от служба от унтер-офицери Тенгинского пехотен полк с чином 14 клас — 26.4.1833 с воспрещением влизане в двете столици и агенция таен надзор по място на пребиваване в с Веденяпине Темниковского окръг на Тамбовска губерния, от февруари до юли 1837 управлява имот гр. Закревского при с. Муратовке Мокшанского окръг, а след това е живял в Пенза (юли—октомври) и в имоти на собственика на земята Никифорова Нижеломовского окръг Пензенска губерния, в началото на декември 1838 г. се премества в с. Богородское Темниковского окръг, в края на 1839 могат да влязат в държавна служба в Тамбов в Комисията на народното храна. Умира на имоти на бившия министър на правосъдието Гд Век Дашкова с Царевом-Могила Самара на страната.

Е бил женен. Братя (1826) Аполон, Николай (на 20 години), Александър (19лет), и двамата са служили в Олонецком пехотном рафт, Павел и Иван (на 14 години), сестра — Надежда (16 години).

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: