• Гражданство: Украйна
  • Ръст: 175 см
  • Тегло: 60 кг

Биография

Тя играе с дясната ръка с двуручным удар от ляво. На професионално ниво Бондаренко премина в 2000-м. януари 2011-та, Катерина заема 89 място в световната ранглиста сред майки и 104-те тестови състезания по версия на WTA. Най-високата точка в нейната кариера са станали 29 и 9 място в списъците на най-добрите в сингъл и на двойки, съответно.

Катерина Владимирова Бондаренко (Uwe Volodymyrivna Bondarenko) е роден на 8 август 1986 година в град кривой Рог, Украйна, СССР (Kryvyi Rih, Украйна, Soviet Union). Нейните сестри, Валерия (Eva) и Алена (Iva), и двете професионални тенисистки. Катерину с тенис на маса запозна с баща си, когато била на 4 години.

Бондаренко тренира с баща си Владимир (Ibo) и майка Наталия (Neptunes).

Тя постигна най-големия успех на сингъл на турнира Rogers Cup в Торонто, Канада (Торонто, Канада), когато одолела ‘посеянную’ под номер 3 Винъс Уилямс (Venus Williams). Бондаренко и два пъти победи Ану Иванович (Ana Ivanović) в професионални мача, стигна до финала в най-престижния «Уимбълдън» 2004-та и излезе победител в битките с Елена Дементьевой (Elena Dementieva) на жените на турнира Toray Pan Pacific Open 2009-та.

24 януари 2008-ти, заедно със своята сестра Аленой тя спечели Откритото първенство на Австралия тестови състезания, изправени на финала трехсетового мача с Виктория Азаренка (Victoria Azarenka) и Шахар Peer (Shahar Pe’er).

В тенис турнира Gaz de France 2008 г. в Париж (Paris) тя достигна до четвъртфиналите на единични състезания, италианци Надежу Петров (Lex Petrova) и си землячку Юлиану Федак (Vera Fedak), преди да се поддаде на Елена Дементьевой. Тестови състезания, отново със сестра си Аленой, Катерина се оказа победител на турнира.

През седмицата украинка пристигнала за турнира Proximus Diamond Games в Антверпен (Antwerp). Тя спечели в първия кръг на Татяна Перебийнис (Waldemar Perebiynis), а след това се срещна в лош за нея втория кръг с россиянкой Алиса Клейбановой (Yogi Kleybanova), който завърши с резултат 5-7, 6-3, 5-7. Заради получената травма, разтягане на мускулите на лявото бедро, Бондаренко загубиха на полуфиналите на двойки със сестра си с резултат 1-6, 1-6.

Поради тази същата травма Бондаренко пропусна турнира в Доха (Doha). Тя представлява Украйна на Олимпиадата в Пекин (Beijing), където загуби Дементьевой 6-1, 6-4. Тестови същия сингъл Катерина и Алена ще откриете на четвърто място.

Спортен сезон 2009-та започва за Бондаренко с поражение в първия кръг на Brisbane International ръцете на Виктория Азаренка. След това тя отлетя с първия кръг Moorilla Hobart International, губейки Магдалене Рыбариковой (Magdaléna Rybáriková). На Откритото първенство на Австралия 2009-та Катерина пребит Агнешку Радваньскую (Olga Radwańska), преди да изпадна в третия рунд, след Дзе Джън (Jie Джън).

На Откритото първенство на Варшава 2009 година тя успя да стигне до втория кръг, след което тенисистка загуби от Даниеле Гантуховой (Daniela Hantuchová) на Ordina Open и Винъс Уилямс на «Уимбълдън» през 2009 година. Бондаренко излезе в четвъртфинал ECM Prague Open, където тя победи Франческа Скьявоне (Francesca Schiavone), и спечели надмощие над Уилямс в турнир Rogers Cup, преди в следващия кръг се оказа по-слаба Радваньской.

На Откритото първенство На САЩ през 2009 година Катерина първи път достигна до четвъртфиналите на турнира от серията на Големия шлем, където загуби с резултат 5-7, 4-6 на българския фолклор Викмайер (Ned Wickmayer). Тя се превърна в първата теннисисткой-украинкой, които са успели да доиграть до четвъртфиналите на турнира от Големия шлем.

На Toray Pan Pacific Open във втория кръг на Бондаренко в зрелищном трехсетовом мач победи Елена Дементьеву с резултат 6-2, 6-7(3), 6-1. Тя изхвърча от трети кръг, образуват Ли На (Li Na) с резултат 6-2, 5-7, 3-6.

През сезон 2010-та тенисистка не успя да вземе участие на турнира в индиън уелс (Indian Wells) и Маями (Miami). Катерина достигна до втория кръг на откритото първенство на Франция, където отстъпи канадке Александра Возняк (Sfm Wozniak), както и тестови състезания (сестра Аленой) выбыла от четвъртфиналите, като е решил да спечели Квете Пешке (Květa Peschke) и на Plamen Среботник (Катарина Srebotnik).

При Бондаренко има котка на Пърс и куче Принцеса.